Заједно за боље друштво
Интегративна настава уз подршку Еразмус фондације
Ове године друштво „Лицеј“ је, уз подршку Еразмус фондације, по други пут реализовало програм интегративне наставе за младе у оквиру „Discovery“ програма. Овога пута, као и прошле године, избор је пао на Грчку, конкретно на Пелопонез, где су млади имали прилику да се упознају са богатом историјом и уметношћу Старе Грчке, као и са природним лепотама овог региона.
Упознавање са Старом Грчком
Као друштво које се већ две деценије бави образовањем и културом кроз програм интегративне наставе, „Лицеј“ је учесницима старијим од 18 година пружио изузетну прилику да, поред уживања у мору, стекну знања о култури Старе Грчке, као и да унапреде своје компетенције у општеобразовним предметима и животним вештинама.
Интегративна настава
Изазов у реализацији интегративне наставе је то што захтева опсежне припреме, укључујући процену могућности, знања и компетенција сваког учесника, те израду индивидуалног образовног плана за сваког од њих. Иако раде у групи, сваки учесник развија и унапређује она знања која стручни тим процени као најважнија, што отвара велике могућности за сарадњу унутар групе састављене од учесника различитог узраста и особених талената, интересовања или потреба за додатном подршком. Интегративна настава нуди велике могућности јер се приближава ученицима кроз медије који су им занимљиви. Иако се на први поглед бави одређеном темом, кроз рад на реализацији таквих програма ученици за кратко време значајно подижу ниво компетенција из различитих дисциплина.
Мултимедијалне радионице
Овакав вид наставе „Лицеј“ спроводи још од 2008. године, када је започет програм мултимедијалних радионица за писање књига. Тај програм, који се одвијао на часовима српског језика у школама, као и на радионицама у различитим одељењима Библиотеке града Београда, обухватао је учеснике различитих узраста, који су радили на објављивању књиге. Док су једни писали и илустровали, други су радили лектуру, коректуру и уредничке послове, трећи су се бавили прикупљањем средстава за објављивање књиге, а четврти су комуницирали са медијима, организовали промоцију и слично. Кроз овај програм остварена је изузетна сарадња међу учесницима, јер су били ослонац једни другима у остваривању заједничког циља.
О значају оваквог рада сведочи и то што је „Службени гласник“ одлучио да буде суиздавач књиге „Тринаест и по прича“, која је настала кроз овај програм.
Захваљујући подршци Еразмус фондације, програм је реализован на мору, што је омогућило учесницима не само здравствену корист, већ и спровођење различитих активности у води, које сматрамо неопходним делом школског образовања због научно доказаних позитивних ефеката на развој личности. Као друштву које је посвећено очувању животне средине, велики део програма се заснива на активностима у природи.
Позивамо заинтересоване школе на сарадњу у реализацији програма интегративне наставе, као и на учешће на конференцији „Положај ученика са смањеним приступом у образовном систему РС“ која ће бити организована у децембру ове године.
Ostavi mišljenje