ЦБЦ Кластер Сомбор у промоцији органске производње вина

ЦБЦ Кластер Сомбор, као заговарач одрживе производње, био је домаћин угледним произвођачима органских вина и гастро фесту са дугогодишњим поборницима винске културе, удружењем Жене и Вино. Овај изузетан догађај, одржан је у суботу 30. новембра, у простору ЦБЦ кластера, Благојевићева бр. 3, у Сомбору.

Жене и Вино у Сомбору – било је поучно и весело

Не можемо пренети добру атмосферу која је пратила догађај. Сала ЦБЦ кластера Сомбор била је препуна заинтересованих за органску производњу, а још више за јединствена вина непоновљивог укуса и добар залогај.

Предраг Сушић, директор ЦБЦ кластера у Сомбору, дочекао је велики број гостију. Овај догађај је један у низу активности које позиционирају простор Кластера као значајно место на културној сцени Сомбора. Кластер је отворен за сарадњу са бројним научним, културним и грађанским иницијативама које имају за циљ унапређење јавног добра.

Мирјана Максимовић, председник друштва Жене и Вино, идејни је творац овог несвакидашњег догађаја. Као поборник и дугогодишњи промотер винске културе, омогућила је долазак најзначајнијих произвођача који се баве органском производњом вина. Њена је заслуга што је Сомбор могао да се упозна са концептом органске производње, која не само да је најбрже растућа грана у производњи вина, већ је приступ који може да сачува најзначајније ресурсе (тло, ваздух и воду) за будуће генерације.

Партнери у пројекту и организатори догађаја, Удружење Жене и Вино Србије и ЦБЦ кластер из Сомбора, поделили су визију о Сомбору као граду који тежи очувању животне средине, негује имиџ зеленог града али и града у који се радо долази и још радије враћа, поставили су нови вински догађај на мапу Србије.

Предраг Сушић, директор ЦБЦ кластера Сомбор

Мирјана Максимовић, председник удружења Жене и Вино

Агенда гастро феста

АГЕНДА:
13 – 15 часова

Вива органика, панел дискусија о органској производњи хране и вина у којој су учествовали:
Бранислав Анђелић, Органска винарија Плавинци и прва винотека специјализована за органска вина
Мирослав Смиљанић, производња и прерада органског воћа старих и дивљих сорти
Иванка Миленковић, Еко Фунги, производња и конзервирање органске хране
Иван Смајловић, АНА ЛАБ лабораторија
Душан Томић, саветодавац за заштиту и исхрану биљака, ТМБ Диамонд

Модератор: Мирјана Максимовић, председник удружења Жене и Вино

17 – 21 час

Гастро фестивал представљање производа одабраних винарија, као и неколицине произвођача хране. Своју гастрономску понуду представила су и два сомборска ресторана – Градска кафана и Буда бар.

Током фестивала одржана је и радионица прављења маслиновог уља и вина.

Желећи да разбију предрасуде о органској производњи као економски гледано немогућој мисији, учесници панела кроз разговор су поделили своја искуства у овом сегменту, те су настојали да одговоре на сва питања заинтересованих за овакав приступ пољопривреди. У препуној сали ЦБЦ кластера Сомбор, говорници су изнели своја искуства органске производње грожђа као једине исплативе, истичући да једино органска вина доживаљавају подизање продаје, као и вишу цену у односу на конвенционалну производњу. „Мит је то да се грожђе не може гајити без употребе хемије. Немам намеру да проширујем производњу, јер су моја вина првокласна, а не користим вештачке додатке. У мом случају је добитна комбинација комбинација било то што сам одабрао ретке и сорте „непрсканце“ које не можете наћи јужно од Берлина.“ рекао је Бранислав Анђелић, власник винарије Плавинци, која је добитник више златних медаља на престижним винским догађајима у Европи.

 

Бранислав Анђелић, власник винарије Плавинци – О предностима органског винограда

Мирослав Смиљанић, произвођач од старих и дивљих сорти – о ђубрењу органских засада

Душан Томић, саветодавац за заштиту и исхрану биљака, ТМБ Диамонд – о употреби конвеционалних препарата

Посебан допринос гастро фесту је дала Марија Вукелић која је водила радионицу о томе како правилно дегустирати маслиново уље. На радионици су присутни научили шта тачно значи када на етикети пише „екстра девичанско маслиново уље“, како препознати квалитет уља, како то раде професионалци и које су сличности и разлике од дегустације вина.

Марија Вукелић је дугогодишњи сертификовани сомелијер за вина, а од скоро и за маслинова уља. Живи у Загребу, власница је фирме „Златне ријечи“ која се бави промоцијом вина и винске културе у Хрватској. Њена фирма је и издавач часописа о вину Винске звијезде који сама уређује, а за који пише више од 20 сарадника из целог региона.

На радионици су се дегустирала 4 маслинова уља из хрватске Олио Виво Еxтра Вирџин, Олив Оил уљаре, као и два вина винарије Болфан Вински Врх.

Сомбор је град несвакидашње лепоте, културе и културног идентитета у коме је гастрономија увек заузимала посебан значај у животу сваког појединца. Као престоница Западнобачког округа, Сомбор, опеван у многим песмама увек је важио за место у коме се ужива у доброј храни али и добром вину. Зато, овај град заслужује један добар гастро фестивал који ће обухватити локалну али и регионалну гастрономску понуду, а како се одувек знало да у Сомбору “чак и жене пију вино” то је овогодишње издање фестивала посебно посвећено вину.

Најсрећнија галерија у историји гастро фестивала!

Ostavi mišljenje

Vaša E-mail adresa neće biti objavljena.

Doniraj kroz poručivanje nekog od artikala iz prodavnice !